آبآمایش سرزمینارزیابی اثرات محیط زیستبرنامه‌ریزیپژوهشتحلیلمنابع طبیعی

دانلود گزارش بحران آب و امکان سنجی اتصال پهنه های آبی شمال و جنوب کشور

دانلود گزارش، نقد طرح ایران رود، نقد و بررسی گزارش امکان سنجی طرح

مركز پژوهشهای توسعه و آینده نگری طی نشست هایی تخصصی با حضور صاحب نظران حوزه آب اقدام به جمع آوری اطلاعات و نتایج مطالعات گذشته درباره بحران آب و طرح اتصال پهنه های آبی شمال و جنوب کشور (ایران رود) نموده است. این مرکز تلاش کرده است با هدف نقد و بررسی كارشناسی بحران آب به راهكارهای اصولی و فنی برون رفت از بحران آب بپردازد. گزارش «بحران آب و امکان سنجی اتصال پهنه های آبی شمال و جنوب کشور» نتیجه نشست های تخصصی و مطالعات یاد شده است. گزارش «بحران آب و امکان سنجی اتصال پهنه های آبی شمال و جنوب کشور» در ادامه جهت استفاده پژوهشگران و علاقمندان و عموم مردم قابل دانلود و مطالعه می باشد.

در بخش اول این گزارش به بررسی تغییرات اقلیم و تاثیر آن بر منابع آب و نیز تبعات بهره برداری بی رویه آب در مصارف كشاورزی پرداخته شده است و اثرات راندمان پایین و الگوهای ناسازگار با شرایط اقلیمی در تولید محصولات كشاورزی و صادرات آب مجازی در تشدید بحران آب را روشن می سازد.

در بخش دوم به نقد و بررسی تمامی مطالعاتی كه تا كنون تحت عنوان ایران رود یا كانال اتصال دهنده دریای خزر به خلیج فارس ارائه شده، پرداخته شده است. این طرح ها از سال ها پیش برای دو هدف كشتیرانی و انتقال آب مطرح بوده اند. بر اساس نتایج تحقیق و بررسی های كارشناسی صورت گرفته در مركز پژوهش های توسعه و آینده نگری، استفاده از كانال برای هدف آبرسانی دارای معایبی همچون تبخیر، امكان آلودگی، پیچیدگی فنی و هزینه بالای حفر كانال و جریان آب در آن، تقسیم شدن كشور به دو بخش شرق و غرب كانال و مشكلات اتصال دو سوی كانال به یكدیگر، مشكل عبور از رشته های بین راه به ویژه رشته كوه البرز است. بنابر این حفر كانال برای انتقال آب مغایر اصول فنی و اقتصادی بوده و مزیت حمل بار از طریق كشتی در داخل كانال، با حجم بار به مراتب بالاتر بصورت زمینی با احداث خطوط ریلی قابل دستیابی است.

نکته قابل توجه در این گزارش این است که گرچه نتیجه گیری گزارش، به طور کامل طرح ایران رود یا کانال اتصال دریای خزر به خلیج فارس را رد می کند، اما باز هم در این گزارش محیط زیست به عنوان زیربنای توسعه مبنا قرا نگرفته است. در نهایت پایداری اکولوژیک سرزمین و فلات ایران طی هزاران سال شکل گرفته است با این حال در صورت اجرای طرح هایی همچون ایران رود، کشورمان قطعا دچار ناپایداری اکولوژیکی و اثرات اجتماعی و اقتصادی ناشی از این ناپایداری در محیط زیست سرزمین ایران خواهد بود و این موضوع اساسی در این گزارش مورد توجه قرار نگرفته است. بلکه مبنای این گزارش مسایل فنی و هزینه های اجرای طرح و پیامدهای اقتصادی آن است! در مطالعات آتی توجه به موضوع اساسی محیط زیست منجر به نتیجه مستدل تر و قطعیت بالاتر خواهد بود.

 

 

دانلود گزارش بحران آب و امکان سنجی اتصال پهنه های آبی شمال و جنوب کشور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

دکمه بازگشت به بالا