خانه » نوشته‌های حامد بیدل » گاه‌نوشت‌های حامد بیدل » انتخاب دانشجوی دکترا دانشگاه آزاد توسط اساتید شهر تهران برای اساتید شهر مشهد!!!
انتخاب دانشجوی دکترا دانشگاه آزاد توسط اساتید شهر تهران برای اساتید شهر مشهد!!!

انتخاب دانشجوی دکترا دانشگاه آزاد توسط اساتید شهر تهران برای اساتید شهر مشهد!!!

طی مراحل آزمون دکترای سال ۱۳۹۵ و مصاحبه چه در دانشگاه های سراسری و چه در دانشگاه های آزاد به موارد عجیب و غریب زبادی برخوردم. از نحوه اعمال سهمیه ها تا نحوه برگزاری آزمون و بخصوص مصاحبه و زمان بندی و عدم اعلام ظرفیت ها و بسیاری موارد خرد و کلان دیگر که اثر مستقیم و غیر مستقیم بر نتایج دکترا خواهد داشت. و اما درباره مصاحبه داوطلبان دوره دکترا در دانشگاه آزاد و روش انتخاب دانشجوی دکترا توسط اساتید شهر تهران برای سایر شهرها!

موضوع از آنجا آغاز می شود که دانشجویان داوطلب دوره دکترا آزمون سال ۱۳۹۵ را می دهند و منتظر نتایج می شوند. نتایج با تاخیر بسیار زیاد اعلام می شود. پس از آن اعلام می شود تا منتظر اعلام زمان مصاحبه باشند و باز هم با تاخیر بسیار زیاد زمان و مکان مصاحبه اعلام می شود. اما… مکان مصاحبه باعث تعجب است!… شهر تهران دانشگاه آزاد تهران مرکز برای تمام رشته ها و شهر ها!!!

با وجود اینکه آزمون هر شهر بزرگ و نسبتا بزرگ به طور منطقی در همان شهر برگزار شد با این حال مصاحبه که تخصصی تر و مهم تر از آزمون از لحاظ کیفی است در شهر تهران برگزار شد. و جویا شدن علت این کار اشتباه از مرکز آزمون دانشگاه آزاد هم تاکنون نتیجه ای نداشته است. این در حالی است که با توجه به ماهیت پژوهشی دوره دکترا در تمام کشورهای توسعه یافته هر استاد با توجه به نیاز های دانشگاه و خود و سایر جنبه ها بر اساس رزومه و مصاحبه دقیق، دانشجوی خود را انتخاب می کند. نه اینکه یک استاد برای استادی دیگر در شهری دیگر دانشجوی دکترا انتخاب کند!!!

حال آنکه در مصاحبه نیز صرفا چند سوال کنکوری بی حوصله پرسیده شود! و تعداد مقالات دانشجو در برگه ای ثبت شود! و دو سوال از متن پایان نامه و تمام!!! نه بررسی رزومه ای نه صحبتی نه سنجش انگیزه ای و نه بسیاری آیتم های موثر در پذیرش دانشجوی دکترا!! (اگر همین موارد مد نظر بوده، آیا اعلام و ارائه این موارد توسط دانشجو به صورت آنلاین امکان پذیر نبود؟!) آیا استادی از یک شهر خود را ملزم به انتخاب بهترین دانشجو دکترا برای استادی در شهر دیگر می داند؟!!!

جالب است بدانید نماینده مرکز آزمون دانشگاه آزاد طی پرسش علت این فرآیند با بداخلاقی پاسخ داد: همین جوری است! دانشگاه آزاد یکی از بهترین شیوه های انتخاب دانشجوی دکترا را دارد و حتی شیوه ما بهتر از دانشگاه سراسری است!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*