خانه » نوشته‌های حامد بیدل » گاه‌نوشت‌های حامد بیدل » سامانه گلستان احتمالاً بدترین سامانه دانشگاهی!
سامانه گلستان احتمالاً بدترین سامانه دانشگاهی!
صفحه اول سامانه گلستان فقط با مرورگر IE !!!

سامانه گلستان احتمالاً بدترین سامانه دانشگاهی!

چندی در پی پذیرش در مرحله اول آزمون دکترا با سامانه گلستان برای ثبت نام در مراحل بعدی دانشگاه آشنا شدم. متاسفانه این سامانه بسیار بد طراحی شده است و شاید در زمان طراحی اولیه مناسب بوده اما به روز نشده است. اینکه این سامانه یک سامانه خارجی بوده و بعد صرفا ترجمه شده و به نام یک سامانه بومی به مدیران ارائه شده است نمیدانم.  بسیاری سامانه هایی که میشناسم اینگونه اند. خارجی اند و صرفا ترجمه شده اند. اما بعدا نسخه اصلی خارجی به روز شده اند و سامانه ترجمه شده به روز نشده است. چرایی اش به دلایل فنی است.

صفحه اول سامانه گلستان فقط با مرورگر IE !!!

صفحه اول سامانه گلستان
فقط با مرورگر IE !!!

سامانه گلستان متاسفانه نه کاربرپسند است و نه نیازهای لازم را برطرف می کند. هنگام ورود به این سامانه با پیغام فقط با مرورگر اینترنت اکسپلورر وارد شوید تا بتوانید از آن استفاده کنید انسان را به خنده وا می دارد! امروزه و حتی دیروزه الزام کاربر به استفاده از یک مرورگر خاص برای استفاده از سایت و سامانه بسیار مشکل ساز بوده و هست. با این حال شاید باورتان نشود با وجود اینکه در سامانه گلستان توصیه شده صرفا با مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ به بالا وارد شوید باز هم وقتی با نسخه ۱۱ این مرورگر وارد می شود برخی توابع و لینک های سامانه خطا می دهد و پیغام میدهد مرورگر شما قدیمی است لطفا از اینترنت اکسپلورر استفاده کنید!!!

اینترفیس بسیار بد و ظاهر و فونت های این سامانه هم که دیگر جای خود دارد.

از یکی از دوستان شنیدم این سامانه (گلستان) در ابتدا قرار بوده برای تمام دانشگاه های کشور استفاده شود اما برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه فردوسی مشهد سامانه ای اختصاصی برای خود طراحی کرده اند. از آنجا که خود دانشجوی این دانشگاه (فردوسی مشهد) بوده ام میدانم که سامانه صدف دانشگاه فردوسی مشهد بسیار عالی طراحی شده و بسیار کاربرپسند و کارا است و مدام به روز می شود. در نهایت از مدیران فناوری اطلاعات دانشگاه فردوسی مشهد سپاسگذارم و  امیدوارم سامانه سایر دانشگاه ها اعم از دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تهران که به عنوان مثال از سامانه گلستان استفاده می کنند بهبود یابد و به نظر من امیدوارم جایگزین مناسبی برای آنها ایجاد شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*