خانه » همه موضوعات » علم » معضل مقالات داخلی (خودمونی) و خارجی (غیر خودمونی)
معضل مقالات داخلی (خودمونی) و خارجی (غیر خودمونی)

معضل مقالات داخلی (خودمونی) و خارجی (غیر خودمونی)

مدتی است با معضلی در چاپ مقالات علمی فارسی در کشور مواجه شده ام که باز هم متاسفانه ناشی از رانت است. یک رانت آکادمیک در چاپ مقالات علمی!

موضوع از این قرار است که پس از اینکه با تلاش فراوان موفق به نگارش یک مقاله علمی-پژوهشی خوب در زمینه تخصصی تان شدید و همچنین از داوران مجله ای که مقاله تان را برایش فرستاده اید پذیرش گرفتید، (که البته خود این داوری گاهی در صورت عدم رعایت اصل ناشناخته ماندن نویسندگان برای داوران با بی عدالتی هایی همراه می شود) تازه باید مقاله تان در نوبت چاپ قرار گیرد. نوبت چاپی که افرادی که دارای رانت خودمانی بودن هستند (مثلا اساتید دانشگاهی که صاحب امتیاز مجله است) ناگهان در صف چاپ مقاله جلو شما قرار می گیرند و مقاله شان با اینکه دیرتر ارسال شده زودتر چاپ می شود (و احتمالاً حتی داوری آنها هم زودتر انجام شده!). به این ترتیب در ایران گاهی چاپ مقاله شما تا ۲ سال به طول می انجامد؛ و این یعنی مقاله شما دیگر برای ارجاع توسط دیگران داغ نخواهد بود!!!

بد نیست بدانید برخی مجلات مقالات دریافت شان را به دو گروه تقسیم می کنند: ۱-مقالات داخلی (یا خودمانی) یعنی مقالاتی که توسط اساتید و اعضای همان دانشگاه صاحب امتیاز مجله ارسال می شود و ۲-مقالات خارجی (یا غیر خودمانی) یعنی مقالاتی که توسط افرادی خارج از دانشگاه به مجله ارسال می شود. (اینجا منظور از داخلی و خارجی داخل کشور و خارج کشور یا زبان خارجی و زبان داخلی نیست!)

مشکل و عیب دیگری که چنین رویکرد ناعادلانه ای در برخی مجلات ایجاد می کند ضرر زدن به خود مجله است. به این صورت که به مرور با داوری ساده تر مقالات داخلی و چاپ سریع تر آنها کیفیت آن مجله نزول می کند. در واقع به این علت که ارجاعات به مقالات آن مجله کاهش می یابد. چون مقالات مجله با احتمال بیشتری جهت می گیرند و داوری راحت تر، و چاپ زودتر مقالات داخلی احتمال چاپ مقالات کم کیفیت تر به دلیل رانت را افزایش می دهد. و اینجاست مصداقِ هرچه کنی به خود کنی!

به امید اینکه روزی همه به این درک برسند که رفتار عادلانه تر به نفع همه است و قبل از همه به نفع خودمان!

اگر همه به وظایف مون عمل کنیم همه به حقوق مون می رسیم.

حامد بیدل

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*