خانه » همه موضوعات » GIS و RS » ایجاد فایل ماسک برای برش در نرم افزار ایدریسی
ایجاد فایل ماسک برای برش در نرم افزار ایدریسی

ایجاد فایل ماسک برای برش در نرم افزار ایدریسی

پیش تر در مورد راه حل مشکل تفاوت در پروژکسیون و ورود/انتقال فایل از نرم افزار آرک جی آی اس به نرم افزار ایدریسی آموزشی را ارائه کردم. آن آموزش پیش زمینه ای برای این آموزش خواهد بود و اگر سوالی برایتان پیش آمد احتمالاً با مطالعه آن آموزش و مطلب رفع می شود.
گاهی نیاز داریم در نرم افزار ایدریسی محدوده ای با مرز نامنظم را از یک لایه برش بزنیم (همان کارکرد clip و mask در نرم افزار آرک جی آی اس). فکر میکنم گزینه برش در نرم افزار ایدریسی EXTRACT یا WINDOW بود. اکنون حضور ذهن ندارم. متاسفانه نرم افزار ایدریسی لایه های وکتوری را برای برش پشتیبانی نمی کند. در نتیجه باید یک فایل رستری شبیه فایل وکتوری مان بسازیم تا بتوانیم از آن برای برش استفاده کنیم.فایل رستری باید یک لایه ۰ و ۱ باشد.

برای ایجاد فایل رستری که بتوانیم با آن، از یک فایل بزرگتر بخشی را برش بزنیم باید با پیش زمینه آموزش “حل مشکل ورود فایل وکتوری از آرک به ایدریسی” در رابطه با مسئله پروژکسیون، به روش زیر عمل کنیم:

مانند ورود یک فایل وکتوری از نرم افزار آرک جی آی اس به نرم افزار ایدریسی یک لایه رستری در نرم افزار آرک جی آی اس تهیه می کنیم با این تفاوت که باید رستری خروجی اسکی (ASCII) باشد. البته خروجی اسکی موجب حذف برخی اطلاعات پروژکسیون میشود؛ به همین خاطر باید مجدداً هنگام ورود فایل ASCII به ایدریسی پروژکسیون را در قسمت Output reference information مشخص کنیم. سپس باید در نرم افزار ایدریسی فرمت آن را تبدیل به آر اس تی (rst) کنیم و در قسمت مستندات (Documentation) اطلاعات مرجع خروجی (Output reference information) یعنی پروژکسیون و خصوصیات آن را مجدد معرفی کنیم.

ایدریسی گاهی بخاطر نام طولانی پوشه ها (Folders) یا فایل ها (Files) اخطار “خطا در خط فرمان” (Error in Command line) میدهد. ممکن است به خاطر نام فارسی در مسیر اجرای یک ماژول هم چنین اخطاری رخ دهد. پس بهتر از چنین اخطار هایی با انتخاب نام کوتاه با حروف لاتین، پیشگیری کنید.

با تشکر

حامد بیدل

۳ نظر

  1. آقای بیدل سلام. سایت جامعی تاسیس کرده اید که سازماندهی و طراحی حرفه ای و بسیار خوبی دارد. بحث های تخصصی ارائه شده می توانند برای دانشجویان و متخصصین بسیار مفید باشند. امیدوارم روز به روز بهتر باشید و در همه شئونات زندگی موفق.

  2. با سلام
    من از دو تصویر ماهواره ای دو تا برش زده ام برای استفاده از مدل مارکوف وارد ایدریسی کردم اما در حین اجرای مدل خطا میده گه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*