خانه » همه موضوعات » GIS و RS » حل مشکل ورود فایل وکتوری از نرم افزار آرک جی آی اس به ایدریسی
حل مشکل ورود فایل وکتوری از نرم افزار آرک جی آی اس به ایدریسی

حل مشکل ورود فایل وکتوری از نرم افزار آرک جی آی اس به ایدریسی

اگر با نرم افزار ایدریسی (یک نرم افزار علوم جغرافیایی و سنجش از دور) کار کرده باشید احتمالاً با مشکل ورود فایل وکتوری به آن برای استفاده هایی مثل روی هم گذاری دو لایه بر خورد کرده اید. مشکل عمدتاً از پروژکسیون ناشی می شود

اما برای ورود فایل وکتوری و حتی رستری از نرم افزار آرک جی آی اس (ArcGIS) به نرم افزار ایدریسی (IDRISI) و روی هم گذاری دو فایل یا لایه جغرافیایی که در آرک جی آی اس به خوبی روی هم قرار میگیرند اما در ایدریسی خیر، (و یا زمانی که یک فایل در نرم افزار آرک جی آی اس و یک فایل در نرم افزار ایدریسی داریم) میتوانید از روش زیر استفاده کنید:

ابتدا در خود آرک جی آی اس، پروژکسیون فایل وکتوری تان را با پروژکسیون فایل رستری یکی کنید (در واقع از این موضوع مطمئن شوید!) سپس در نرم افزار ایدریسی هم با استفاده از ماژول پروجکت (Project)، همان پروژکسیون تعیین شده در آرک جی آی اس را مجدد تعیین کنید. نرم افزار ایدریسی مثل آرک جی آی اس به صورت پیش فرض و اتوماتیک نمیتواند دو فایل با پروژکسیون متفاوت را درک کند و یا فایل پروژکسیون فایل تولید شده در نرم افزارهای دیگر را به خوبی تشخیص دهد، مگر به آن بگوییم یعنی برایش مجدد تعیین کنیم.
سپس باید در نرم افزار ایدریسی از منوی Import گزینه ESRI و بعد SHAPEIDR ، فایل وکتوری را وارد کنیم و مجدد (دقت کنید مجدد) به ایدریسی بگوییم که پروژکسیون فایل مان چیست. و شاید لازم باشد سایر پارامترها مثل  یونیت (Unit) را هم بگوییم و دقیقاً مطابق فایلی کنیم که میخواهیم در نرم افزار ایدریسی فایل وکتوری مان را روی آن بگذاریم. پروژکسیون و اطلاعات فایل موجود در ایدریسی را باید از متادیتای فایل در ایدریسی مشاهده کنیم.

(دقت کنید در اینجا فرض بر این بود که فایل مشکل دار برای ورود از نرم افزار آرک جی آی اس به نرم افزار ایدریسی وکتوری است، ولی اگر فایل مشکل دار رستری هم بود این روش جواب می دهد.)

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*