خانه » همه موضوعات » GIS و RS » مشکل پروجکت کردن نقشه ها (تغییر یا تعیین پروژکسیون) در آرک ۹٫۳ (ArcGIS 9.3)
مشکل پروجکت کردن نقشه ها (تغییر یا تعیین پروژکسیون) در آرک ۹٫۳ (ArcGIS 9.3)

مشکل پروجکت کردن نقشه ها (تغییر یا تعیین پروژکسیون) در آرک ۹٫۳ (ArcGIS 9.3)

مشکل تعیین و تغییر پروژکسیون یا پروجکت کردن نقشه ها در نرم افزار آرک جی آی اس ۹٫۳ گاهی به علت باگ در خود نرم افزار و گاهی به علت محدودیت های نرم افزار اتفاق می افتد. اما اگر به این مشکل برخوردبد و نتوانستید مشکل را برطرف کنید و نقشه شما پروژکسیون اش تغییر نکرد یا دچار خطایی شد راهکار زیر را به شما پیشنهاد میکنم.

اول باید فهمید پروجکسیون اولیه تهیه نقشه چه چیز بوده؟ برای این کار در آرک کاتالوگ متادیتا را چک کنید. برای این منظور بخش ESRI geoprocessing history را بررسی کنید. از طریق همان آرک کاتالوگ روی لایه راست کلیک کنید. سپس پروژکسیونی که در متادیتا مشاهده کردید (پروژکسیون اولیه) را بیابید و انتخاب و تائید کنید.
سپس برای بردن به پروژکسیون مد نظر در آدرک مپ از آرک تولباکس (Arc Toolbox) اقدام به تعیین پروژکسیون دلخواه کنید.
البته گاهی علی رغم موفق بودن پروجکت اخطار datum conflict beetween map and output با کد ۰۰۰۶۳۲ داده می شود. علت آن را متوجه نشده ام اما مشکلی هم در ادامه کار مشاهده نکردم. اگر شما متوجه شدید به اشتراک بگذرید.
مورد بعدی، در تعیین (Define) کردن پروجکسیون یک لایه است. باید دقت کرد که مسیر فایل، نام فارسی نداشته باشد.

مثلا:به صورت

E:\gis

نامگذاری کنید و به صورت

E:\جی ای اس

نامگذاری نکنید.

در صورتیکه نام فارسی در بخشی از مسیر فایل باشد پروژکسیون فایل <Undefined> نمایش داده می شود هرچند فایل دارای پروژکسیون باشد! در این صورت متوجه نمیشویم که فایل پروکسیون دارد و اقدام به Define کردن مجدد پروجکسیون می کنیم که باز هم نتیجه نمایش <Undefined> خواهد بود! پس برای اجرای درست دستورات، دست کم، در آرک جی ای اس ۹٫۳ باید از نام فارسی در مسیر فایل جداً خودداری کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*