خانه » همه موضوعات » آموزش » Impact Factor (ضریب اثر یا ضریب تأثیر) چیست؟
Impact Factor (ضریب اثر یا ضریب تأثیر) چیست؟

Impact Factor (ضریب اثر یا ضریب تأثیر) چیست؟

ضریب تأثیر (impact factor) که اغلب به IF خلاصه می شود، معیاری است که نشان دهنده ی میانگین تعداد ارجاع ها (citations) در مقالات منتشر شده در مجلات (journals) علمی است. ضریب اثر اغلب به عنوان معیاری برای اهمیت نسبی هر مجله در رشته ی خودش استفاده می شود.

ضریب تأثیر (impact factor) توسط Eugene Garfield ، موسس انجمن اطلاعات علمی آمریکا (Institute for Scientific Information) (ISI) که اکنون بخشی از مجموعه شرکت های رویترز (Thomson Reuters) است، ابداع شد.

ضریب تأثیر (impact factor) هر ساله برای مجلاتی محاسبه می شود که در «مجله ی گزارش ارجاعات رویترز» (Thomson Reuters Journal Citation Reports) فهرست شده اند.

شاخص H یا h-index ، شاخصی است که سعی می کند هم بازدهی و هم اثرگذاری کارهای منتشره از یک دانشمند یا دانش پژوه را نشان دهد. این شاخص مبنی بر مقالات ارائه شده و تعداد ارجاعاتی است که از یک دانشمند در دیگر نشریات آمده است. شاخص H همچنین می تواند برای بازدهی و اثرگذاری گروهی از دانشمندان هم به کار رود. به عنوان مثال دانشمندان یک سازمان یا دانشگاه و یا یک کشور.

شاخص H توسط Jorge E. Hirsch ، فیزیکدان دانشگاه سن دیگو – کالیفرنیا به عنوان ابزاری برای تعیین کیفیت نسبی تئوری های فیزیکی پیشنهاد شد. این شاخص گاهی Hirsch index یا Hirsch number هم خوانده می شود.

عبارت citation impact یا تأثیر ارجاع نیز همان h-index است.

اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی محاسبه، کاربرد، انتقادات به معیار IF و سایر معیار ها مانند h-index و PageRank و … در “جستجوی گوگل” !

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*